muhalefet

AKP’den muhalefet önderinin buluşmasına dair açıklama: ‘Eskiyi allayıp pullayıp yeni diye sunmaya çalışacaklar’ AKP’li Muhammet Emin Akbaşoğlu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun açıklamalarıyla ters düştüklerini söyleyerek, “Muhalefetin içerisinde bulunduğu içler acısı halin her gün daha dikkat çekildiğini ve kendi aralarındaki yamalı bohça ittifakının dikişlerinin patladığını bir kez daha görüyoruz. Son olarak Sayın Kılıçdaroğlu’nun dile getirmiş bulunduğu ‘Faturaları ödemeyin’ biçimindeki davetine, Sayın İmamoğlu ‘Faturaları derli toplu ödeyin’ davetiyle kendi içlerindeki çatışmayı dikkat çekicileştiren bir tavır iddia etti. Gerek Sayın Kılıçdaroğlu’nun gerekse Sayın İmamoğlu’nun kendi aralarındaki bu çatışmanın devlet kurumlarını yıpratarak, kendi siyasi emellerine alet ederek yapılmamasını bilhassa öneriyorum” dedi.

‘MİLLETİMİZ İBRETLE BU TİYATROYU İZLİYOR’ AKP’li Akbaşoğlu, CHP, İYİ Parti, Gelecek Partisi, Demokrasi ve Atılım Partisi, Demokrat Parti ile SP önderlerinin yarın akşam bir araya geleceğini hatırlatarak, şu biçimde söyledi: “6 genel başkanın, yuvarlak masa toplantısından ‘Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem’ diye söyledikleri şeyden acaba ne çıkacak? Tüm kamuoyu merak ediyor. Ben size şuandan ifade edeyim; dağ, fare doğuracak. Zira söyleyebilecekleri en küçük yeni bişi yok.

Eskiyi allayıp pullayıp millete yeni, diye sunmaya çalışacaklar. Hakikaten, milletimiz ibretle bu tiyatroyu izliyor. CHP’nin kurumsal kimliğini temsil eden küme başkan vekilinin ‘Bir diğer egemen kuvvetin araya girmesine lüzum kalmadan parlamenter sisteme geçilmelidir’ sözüyle büyükşehir belediye başkanı bir CHP’linin ‘Millet İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayını milletlararası karar verici mekanizmalar belirleyecektir’ sözünü 6 siyasi partinin genel başkanları nasıl değerlendiriyor? Bunu kamuoyuyla paylaşmak durumundadırlar. HDP’nin tam merkezinde bulunduğu, görünmez ortağı bulunduğu 6 siyasi partinin bir araya geleceği bu toplantıda sorduğumuz soruların yanıtını milletimize net bir biçimde tanımlamak durumundadırlar.

‘KAMUOYUNU NET ŞEKİLDE BİLGİLENDİRMELİSİNİZ’ Akbaşoğlu, yarın bir araya ileriki parti önderlerine seslenerek, şu biçimde dedi: “Sizin tavsiye ettiğiniz sistemde cumhurbaşkanını kim seçecek? Milletimizin direk cumhurbaşkanı seçmesini elinden alacak mısınız? Cumhurbaşkanını milletimiz direk mı seçecek yoksa parlamento mu seçecek? Parlamento seçecek derseniz 367 krizinde parlamentoya seçtirmemiştiniz. 28 Şubat’ta azmettirici rol üstlenmiştiniz. Bunlardan ötürü milletimizden özür dilemelisiniz öncelikli olarak. Af dilemelisiniz, demokrasiye vuruş vurduğunuz için millet isteğini tanıdığınız için ondan sonra konuşmaya başlayabilirsiniz. İkinci olarak soruyorum; siz ‘Yürütmenin başı partili olmamalı’ diyorsunuz.

Teklif ettiğiniz parlamenter sistemde, yürütmenin başı olan başbakan bir partinin genel başkanı olacak mı, olmayacak mı? Yani başbakan partili mi olacak partisiz mi? Bunun ile alakalı kamuoyunu bilgilendirmelisiniz. Aynı vakitte çift başlılığı, cumhurbaşkanı ve başbakan münasebeti yetkisi ve çatışma olasılığını nasıl tasarım edeceksiniz? Çatışmamanın garantisi nedir? Parlamenter sistemi milletimiz için mi istiyorsunuz yoksa kendi aranızda bazı makamları ulufe gibi dağıtmak için mi istiyorsunuz? Bunlar ile alakalı kamuoyunu net bir biçimde bilgilendirmelisiniz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir