adım attık

Kılıçdaroğlu’ndan “Masada neden HDP yoktu?” eleştirilerine cevap: Onlarla da görüşüyoruz, aksilik yok
6 siyasi partinin genel başkanlarınının bir araya geldiği “Liderler Zirvesi”, 5 buçuk saat sürdü. Toplantının sonrası uygulanan ortak makaleli bildirimde, “Bugün burada ulusumuz adına ‘Yarının Türkiyesi’ni inşa etmek için mühim bir adım attık” denildi.

MİTHAT SANCAR: HDP’Yİ YOK SAYAN TÜRKİYE’YE NASIL BİR GELECEK VADEDECEK? Tarihi zirveye Hdp‘nin çağrı edilmemesi ise büyük eleştirilere neden oldu. HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, “Bugün 6 muhalefet partisinin başkanları bir araya geliyor, gelsinler çok iyi yapıyorlar. Diyalog, görüşme, münakaşa iyidir. Ama HDP’yi yok sayan, bu diyalogda HDP’yle temas kurmayı HDP’yle müzakere yürütmeyi planına koymayan bir zihniyetin Türkiye’ye nasıl bir ileriki vadettiğini de açıklaması gerekiyor. HDP’yle diyalog içerisinde olmak, mutabakat aramak kuraldır. Kim ki HDP’yi düşmanlaştırır onun AK Parti ve MHP’den farkı yoktur. HDP’ye düşmanca yaklaşan rastgele bir partinin Türkiye’de kendini mhalefet kuvveti saymaya da hakkında sahip değildir” dedi.

HDP’Lİ KAYA: KÜRTSÜZ BİR İTTİFAK OLABİLİR AMA MİLLETİN İTTİFAKI OLAMAZ HDP adına bir diğer reaksiyon ise İstanbul Milletvekili Hüda Kaya’dan geldi. Kaya “Kürtsüz bir ittifak olabilir ancak ulusun ittifakı olamaz. Yarınlar sadece Türk’ü değil, tüm Türkiye’yi kucaklayan, kurucu bir ortak iradenin olacak” ifadesini kullandı. KILIÇDAROĞLU: HDP İLE DE GÖRÜŞÜYORUZ, BİR SORUN YOK HDP kanadından artan eleştirilere cevap bugün CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’ndan geldi. Gazeteci Fikret Bila’nın sorularını cevaplayan Kılıçdaroğlu, “Bu masada HDP de olmalıydı, HDP yok sayılıyor” yorumlarının aktarılması üstüne şu değerlendirmede bulundu;


“HDP’yi yok saymıyoruz. Hiçbir partiyi de yok sayamayız. Öyle yaparsak bu demokrasiye inanmadığımızı gösterir. Bu çalışma, Güçlendirilmiş Parlamenter Sistemi geçiş çalışmasını yürüten altı parti arasında yapıldı. Biliyorsunuz altı partinin genel başkan yardımcıları beraber çalıştılar ve bir metin hazırladılar. Çok iyi çalışılmış, çok varlıklı bir metin. Metin üstünde altı genel başkanın bir görüş ayrılığı yok. Bu proseste biz her parti ile görüştük. Bu görüşmelerimiz sürecek. HDP’İle de görüşüyoruz. İhtiyaç bulunduğunda gene görüşeceğiz. Onlar görüşlerini paylaşmak isterlerse bize gelebilirler, ihtiyaç bulunduğunda biz gideriz. Görüşlerimizi paylaşırız. Kamuoyuyla da esasen paylaşıyoruz. Bir aksilik yok.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir