erdoğan sonrası

Kaftancıoğlu: İlk seçimde Erdoğan gidecek fakat sorun Erdoğan’ın gitmesinden ziyade Türkiye’de demokrasinin inşası CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, Almanya’da yayınlanan Die Welt gazetesine bir söyleşi verdi. Kaftancıoğlu, “Erdoğan devrinin sonuna geldik diyebilir miyiz?’ sorusuna ‘Yapılacak olan ilk seçimde Erdoğan gidecek. Fakat aksilik Erdoğan’ın gitmesinden ziyade Türkiye’de tam bir demokrasinin tekrardan inşa edilmesi.” cevabını verdi. Kaftancıoğlu, seçimlerden mültecilere ve kendisi ile ilgili davalardan masasının gerisindeki karikatüre kadar çoğu soruyu yanıtladı.

Kaftancıoğlu, ‘Erdoğan devrinin sonuna geldik diyebilir miyiz?’ sorusuna ‘Yapılacak olan ilk seçimde Erdoğan gidecek. Fakat aksilik Erdoğan’ın gitmesinden ziyade Türkiye’de tam bir demokrasinin tekrardan inşa edilmesi. Türk demokrasisi tamamiyle parçalanmış halde. Gelinen hal hukukun avantajını ve güçlendirilmiş parlamenter sistemi inşa etmekle ilgili’ cevabını verdi. Kaftancıoğlu, önümüzdeki tercihlerin değişik olacağını işaret ederek, “Onun için oyun bitti. Yerel seçimlerden öncede insanlar AKP’nin kazanabileceğini diyordu fakat olmadı. Söylenenlerin aksine CHP belediyeleri kaybetmedi. Tersini ispatladık” dedi. “AKP, insanlarla ilişkisini kaybetti”

‘AKP insanlarla ilişkisini kaybetti’ diyen Kaftancıoğlu, ‘Erdoğan rastgele bir stratejiye sahip değil, yalnızca günü kurtarmaya odaklanıyor. Ekonomik kriz içerisindeyiz. Bütün şunlar Erdoğan ve partisinin kaybedeceğinin göstergesi. Toplumu bölerek seçmenlerini gerisinde birleştirdi. Fakat 20 sene sonra insanlar onun sözlerini tutmadığını anladı. Birbirleriyle savaşmak istemiyorlar. Kardeş olarak beraber hayat sürdürmek istiyorlar’ şeklinde söyledi.

Söyleşinin bir kısmı da mülteciler ile ilgili. Kaftancıoğlu, mültecilerin geri gönderilmesi mevzusu ile ilgili bir zorlama olmayacağını belirtirken ‘Göç ve insan hakları bölümünde çalışmış biri olarak mültecilerin problemlerinin transit ülkelere ödeme yaparak ve diğer siyasi hedefler uğruna kullanılmasını doğru bulmuyorum. Sığınmacılar i ile ilgili milletlararası görüşmeler ve uyuşmaların çok ebatlı olması gerekliliğini vurgulamak istiyorum. Evrensel insan hakları bu görüşmelerin, uyuşmaların merkezinde olmalı. Sığınmacılar mevzusu salt ekonomik değişkenlerle ele alınacak kadar kolay bir mevzu değil zira’ dedi.

“HDP, aday çıkarmayınca seçmeninin bizim adayımıza oy verme davranışı söz mevzusu” Gerçek Gündem’de tespit edilen habere göre; Bir diğer soru da CHP ile HDP arasındaki ilişki mevzusu ile ilgiliydi. Kaftancıoğlu bu husustaki soruya şu şekilde yanıt verdi: ‘Şunu ifade etmek lazım Cumhuriyet Halk Partisi’nin içerisinde bulunduğu ittifakta HDP yok. HDP aday çıkarmayınca HDP seçmeninin bizim adayımıza oy verme davranışı söz mevzusu. Mücadele, demokrasiden yana olanlar ile demokrasiye karşı olanlar arasındadır. Özgürlük ve demokrasi için savaşmak isteyenler bizimle beraber mücadele edebilirler.’

‘Erdoğan, HDP’yi ve HDP eşliğinde çalışanları kriminalize etmekte. Siyasetçileri terör örgütünü desteklemekle suçlamakta. Desteğin size bir bedel oluşturmasından kaygılı misiniz?’ sorusunu ise Kaftancıoğlu şu şekilde yanıtladı: ‘HDP demokratik olarak seçilmiş ve parlamentoda temsil edilen bir partidir. Edoğan’ın onları kriminalize etmesi muazzam değil. Kendileri gibi düşünmeyen, kendilerine muhalefet eden herkesi kriminalize ediyorlar. Piyasada patates ve soğan satanların da başına geliyor. AKP iktidarı kendisi gibi düşünmeyen herkesi terörist ilan ediyor.’

“Neredeyse her gün dava açılıyor” ‘İl başkanı seçildiğim günden itibaren Erdoğan ve AKP iktidarı yönünden açılan davalarla uğraşıyorum’ diyen Kaftancıoğlu, ‘İl başkanlığımıza iki gün gelmemiştim ve geldiğimde şu an hakkımda açılmış iki dava dosyası buldum. Neredeyse her gün yeni bir adet açılıyor. Örneğin bugün adliyeye gitmek mecburiyetindeyim diğer bir dava için’ dedi.

Söyleşideki son mevzu ise Kaftancıoğlu’nun masasının gerisinde tespit edilen Joker karikatürü. Kaftancıoğlu, kendisini Joker’e benzeterek sunan Misvak Dergisi’nin karikatürüne dair, ‘Küçük düşüreceğini düşünmüş olmalılar ki bu karikatürü yayınladılar…Joker’in gerisindeki felsefeyi bile bilmiyorlar. Gerçekten batırdılar ve ben bununla eğlendim. Hatta, onlara bu karikatür için teşekkür ettim sosyal medyadan.’ ifadelerini kullanırken Joker’in gerisindeki felsefeye dair şunları dile getirdi: ‘Toplumsal olarak dışlanmış, kötü olmak mecburiyetinde bırakılmış fakat bu gerçekliğe karşın içerisinde iyilik barındırmaktan bir karakter Joker. İnsanlar onun kötü bulunduğunu düşünür. Joker yalnızdır fakat sistem onu kötü yapmıştır.’

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir