elektrik faturası

Elektrik faturalarının üstündeki yükün yurtdaş lehine hafifletilmesi mevzusu ile alakalı çalışmalar devam etmekte. Bu kapsamda Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, yarın kabine toplantısında enerji faturalarındaki yükün azaltılmasına yönelik çalışmalar ile alakalı bilgilendirme yapacak. BAKANLIĞIN VERDİĞİ DESTEĞİN ARTIRILMASI GÜNDEMDE Kabinede esnafa kademeli modelin getirilmesi, meskenler için uygulanan günlük 7 kilovatsaatlik ortalama kullanımın 8’e çıkartılması, meskenlerle sınırlı olmak suretiyle KDV indiriminin de değerlendirileceği haber edinildi. Hem de Aile Bakanlığı’nın verilen elektrik faturası destek ve hane adedi adedinin artırılması da gündemde.

Yapılacak çalışmalarla cemevi, dernek ve vakıflar “ticarethane” tarifesinden çıkacak. KABİNEDE MASAYA YATIRILACAK Elektrik faturalarında yapılacak yeni planlama yarın kabine toplantısında masaya yatırılacak. Edinilen verilere göre Enerji Bakanı Fatih Dönmez, bu hususta uygulanan çalışmalar ile alakalı kabineye sunum yapacak. Yapılan çalışmalarda hem esnaf hatta haneler yer oynayacak. Kabinede masada şu başlıklar olacak:

GÜNLÜK ORTALAMA KULLANIM YÜKSELECEK Yapılan kademeli tanıma planlamasıyla hanelerde elektrik kullanımının günlük 7 kWh’a kadar olan kullanımları düşük kademeli tarifeden, bunun üstündeki kısım ise yüksek kademeli tarifeden faturalandırılıyordu. Günlük ortalama kullanımının 8 kWh’ye çıkartıllması planlanıyor.

% 18’LİK KDV DÜŞECEK Vergi, fon ve hisseler hariç tarifeler, alt kademede 112, üst kademede 167 kuruş olarak hesaplanıyor. Dağıtım şirketlerinin direk tüketim miktarları ile çarptıkları birim fiyat ise alt kademede 137, üst kademede 206 kuruş olarak hesaplanıyor. Elektriğe uygulanan yüzde 18’lik KDV’nin de yalnızca meskenlerle sınırlı olarak düşürülmesi de gündemde.

CEMEVLERİ TİCARETHANE STATÜSÜNDEN ÇIKARTILACAK Ticarethane statüsünde bulunan cemevi, dernek ve vakıflar ticarethane grubundan çıkartılacak. Daha düşük faturalandırılan bir abone grubuna geçirilecek. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı geçen sene aşağı yukarı 2 milyon haneye 2.3 milyar liralık elektrik desteği faturası yardımında bulunmuştu. Bu kapsamda destek verilen hane adedi ve adedinin da artırılması planlanıyor. 2022 için yardımın üst limiti 206 lira olarak belirlenirken, 1-2 şahıs oturan haneler için ise alt limit 103 lira olarak belirlenmişti. Yapılacak çalışmayla bu miktarların da artırılması bekleniyor.

ESNAFA KOLAYLIK Uzun vakittir bilhassa ufak esnafın elektrik faturası yükünü hafifletecek bir çalışma gerçekleşiyordu. Yeni Şafak’ın haberine göre esnafların da kademeli tarifeye geçmesi de gündemde. Kademeli tanıma ile bilhassa büyük işletmelere miktarla daha düşük kullanımı olan ufak esnaf için, konutlarda bulunduğu gibi bir ortalama tüketim miktarı belirlenerek, o miktara kadar olan kısım daha düşük faturalandırılacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir