Son anketler

Son kamuoyu anketleri araştırma şirketleri tarafından yayınlandı. Hilmi Daşdemir’in başkanı bulunduğu Optimar Araştırma’nın son anketinden politika değil ekonomi çıktı. Ankete göre ülkenin en büyük bozukluğu yüzde 70’le ekonomi çıkarken, ikinci sırada 5.6’yla işsizlik çıktı. Kılıçdaroğlu’nun ‘elektrik faturasını ödemiyorum’ çıkışına yüzde 23’lük destek gelir iken, 6 önderin buluşmasına destek verenler çoğunlukta…Kılıçdaroğlu ise ilk defa Mansur Yavaş ve Ekrem İmamoğlu’nun önüne geçti…

Optimar Araştırma’nın 12-15 Şubat tarihleri arasında 2500 şahıs üstünde yüz yüze görüşme tekniğiyle yaptığı anketten sansasyonel neticeler çıktı. Optimar anketinin neticelerini paylaşan Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, “Ekonominin Türkiye’nin en mühim bozukluğu çıkması sizi şaşırtmayacak zira ekonomi ve işsizlik bir müddetdir tırmanışta. Ama bu kez ekonomi tam manasıyla zirveyi teslim almış halde” dedikten sonra anketten şu anekdotları paylaştı…

Birinci aksilik yüzde 70 ile ekonomi – Ankete katılanların yüzde 70.2’si ekonomi derken onu ikinci sırada 5.6’yla işsizlik takibini sürdürüyor. Eğitimin 5.4’le üçüncü sırada çıktığı ankette koronovirüs salgını 4.9’la dördüncü sırada yer aldı. Ekonomiyle işsizliği beraber değerlendirdiğimizde ise yüzde 75.87’e erişiyor. O amaçla ben Erdoğan’ın rakibi Kılıçdaroğlu değil, yaşam pahalılığı diyorum.

Zamlara reaksiyon yüzde 80’e dayandı Optimar, başta elektrik zamları olmak suretiyle birçok ürüne gelen zamları sormuş. Beklendiği gibi halkımız zamlara tepkili. ‘Zamlar beklediğimden yüksek’ diyenlerin miktarı yüzde 78.3 çıkarken, ‘Beklediğimden az’ diyenlerin miktarı ise yüzde 3.9’da kalmış. ‘Zamlar beklediğim miktarda’ diyenler yüzde 7.9 olurken, ‘Cevap yok’ diyenler 9.9’da kalmış.

Kılıçdaroğlu, İmamoğlu ve Yavaş’ın önüne geçti Cumhurbaşkanı adaylarının sorulduğu ankette Kılıçdaroğlu ilk defa Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş’ın önüne geçti. Bu da Kılıçdaroğlu’nun öne çıkmak için yaptığı atılımların tesirli bulunduğunu işaret ediyor. Buna karşın Cumhurbaşkanı Erdoğan ile onun sonrası ikinci sırada gelen Kılıçdaroğlu arasında 20 puan fark oluştu. Cumhurbaşkanlığı yarışında kime oy verirsiniz? 2023’te gerçekleşecek cumhurbaşkanlığı seçiminde kime oy verirsiniz sorusuna verdiği cevapta şu miktarlar oluştu Erdoğan: Yüzde 32.4 Kılıçdaroğlu: 13.3 Mansur Yavaş: 11.5 İmamoğlu: 6.4

Bu bilgilere göre Kılıçdaroğlu, İmamoğlu’nun iki katına ulaşırken iki puanlık farkla ilk defa Mansur Yavaş’ı da geçti. İmamoğlu ise dördüncü sıraya geriledi. Hangi parti ne kadar oy alıyor? Optimar’ın anketi partilerin oy miktarlarındaki değişimi de iddia etti. Kararsızlar dağıtıldıktan sonra AK Parti yüzde 36.5 olurken, CHP yüzde 26.7 çıktı. İYİ Parti’nin yüzde 10.9 çıktığı ankette, MHP yüzde 10.2 oldu. HDP ise yüzde 9.7 oran kaldı. Oy civarlarına göre diğer partiler ise şu şekilde sıralandı: Deva Partisi: 1.3, Türkiye Değişim Partisi: 1.1, Memleket Partisi: 0.8, Saadet Partisi: 0.7, Yeniden Refah Partisi: 0.7, BBP: 0.6, Gelecek Partisi: 0.5, Vatan Partisi: 0.1, Zafer Partisi: 0.1 Hangi ittifak ne kadar oy alıyor? Cumhur İttifakı’nın oy miktarı yüzde 46.7’ye ulaşırken, CHP, İYİ Parti ve Saadet Partisi’nden meydana gelen Millet İttifakı’nın oy miktarı ise 38.2 çıktı. DEVA ve Gelecek Partileri şimdilik Millet İttifakı’nda yer almadığı için hesaplamaya dahil etmedim.

Kararsızların miktarı %30’a çıktı Kararsızların miktarı %30’a ulaştı. ‘Kararsızlar birinci parti oldu’ olarak değerlendirmeler gerçekleşiyor ancak Optimar’ın anketi bize çok değişik bir netice sağlıyor. Kararsızlar üstünden yorum yapanları ters köşeye yatırıyor. Tam aksine kararsız değil, kutuplaşmış bir seçmen gerçeğini gözler önüne seriyor. Kararsızların miktarı yüzde 6.5 çıkarken, ‘Hiçbiri’ ya da ‘Oy kullanmayacağım’ diyenlerin miktarı ise 5.57’e erişiyor. ‘Cevap yok’ diyenlerin miktarı ise yüzde 8.1’e erişiyor.

Ekrem İmamoğlu’nun karda balık keyfine veto İstanbullular yoğun kar yağışının yaşandığı sırada Ekrem İmamoğlu’nun İngiliz Büyükelçi ile balıkçıda yemek yemesini doğru bulmamış. Ankete katılanların yüzde 49.5’i ‘Olumsuz karşılıyorum’ derken, olumlu bulanların miktarı yüzde 33.7’de kalmış. Cevap vermeyenlerin miktarı ise yüzde 16.8 olmuş. Kılıçdaroğlu’na fatura desteği çıkmadı Optimar, Kılıçdaroğlu’nun elektrik faturasını ödememe davetini sormuş. Halkımız zamlardan şikâyetçi ancak Kılıçdaroğlu’nun tutumunu da onaylamıyor. ‘Doğru bulmuyorum’ diyenlerin miktarı yüzde 46.1 olurken, ‘Olumlu karşılıyorum’ diyenlerin miktarı yüzde 29.3 çıkmış. Yüzde 24.6’lık bir kesim ise cevap vermemeyi tercih etmiş.

‘Faturamı ödemeyeceğim’ diyenler yüzde 16’da kaldı Halkımız Kılıçdaroğlu’nun elektrik faturasının ödenmeme çağrısına ise karşı çıkıyor. Ankete katılanların yüzde 58.7’si ‘çağrıya uymayacağını’ belirtirken, ‘Evet’ diyenlerin miktarı yüzde 16.4’te kalıyor. Bu bilgilere göre oy miktarı yüzde 26 çıkan CHP seçmeninin mühim bir seksiyonü de Kılıçdaroğlu’nun davetine uymayacağını bildiriyor. Cevap vermeyenlerin miktarı ise yüzde 24.9 çıkıyor.

Altı önderin toplantısına ne diyorlar? 6 muhalefet partisinin önderlerinin bir araya gelmesi toplumu karpuz gibi ikiye bölmüş halde. Olumlu karşılayanların miktarı yüzde 37.7 olurken, ‘Fikrim yok’ diyenlerin miktarı yüzde 36.7 çıkıyor. Olumsuz bulanlar ise yüzde 25.6’da kalıyor. 4’lı masa başarılı olabilir mi? Optimar 6 partinin bir araya gelmesinin başarılı olup olmayacağını da sormuş. Ankete katılanların yüzde 34.9’u ‘Başarılı olur’ derken, ‘Fikrim yok’ diyenler yüzde 33.6 çıkmış. ‘Başarılı olamaz’ diyenlerin miktarı ise yüzde 31.5’e ulaşmış. Her iki veri de kamuoyunun bilgilendirilmeye gereksinimi bulunduğunu işaret ediyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir