yanıt geldi

Rusya’nın Ukrayna’nın doğusundaki Donetsk ve Luhansk’ı tanımasıyla ilgili Dışişleri Bakanlığı, “Rusya’nın kararını kabul edilmez buluyoruz ve reddediyoruz” açıklamasında bulunmuştu.

Buna karşılık Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov “Ukrayna konusundaki görüş ayrılıkları, Rusya-Türkiye ilişkileri için engel değil” dedi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, dünya yaptığı tarihi konuşmasında Ukrayna’nın doğusundaki Donetsk ve Luhansk’ı resmen tanıdığını açıklamıştı. Bu karar üzerine NATO ülkeleri peş peşe kınama mesajları yayınlamıştı.

TÜRKİYE DE RUSYA’NIN KARARINI KINADIDışişleri Bakanlığı ise konuyla ilgili ” Rusya’nın Donetsk ve Luhansk Cumhuriyetleri’ni tanıma kararını kabul edilmez buluyoruz ve reddediyoruz” ifadelerine yer verdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan da bugün yaptığı konuşmada tarafları sağduyuya çağırarak “Biz Rusya’nın kararının kabul edilmez olarak değerlendiriyoruz.” dedi.

“GÖRÜŞ AYRILIKLARI, İKİLİ İLİŞKİLERİ ETKİLEMEYECEK”
Konuyla ilgili basın açıklamasında bulunan Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, yaşanan sürecin Türkiye ile ikili ilişkilerini zedelenmeyeceğini söyledi. Sözlerini sürdürenPeskov, “Türklerle Kırım konusunda da görüş ayrılıklarımız olduğunu biliyorsunuz. Uzun süredir var ancak bu, ilişkilerimizi şekillendirmemizi engellemiyor. Bu nedenle, ikili ilişkilerimizde sorunlu kısımlar olduğu gibi, önemli başarılar elde ettiğimiz alanlar da var” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir