aday kim

Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanlığı adaylığı için bundan sonra tek başına! İmamoğlu ve Yavaş’ı tek cümle ile saf dışı bıraktı Anketlerde ‘potansiyel aday’ olarak en mühim İstanbul Büyükşeir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ile alakalı konuşan CHP önderi Kılıçaroğlu, “Onlar vazifelerine devam edecek” diyerek bir kez daha adaylık kapılarını kapattı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 2023 senesinde yapılması plan edilen cumhurbaşkanlığı adaylığı için çok ilgi çeken bir bildirimde bulundu. Bir araya geldiği beş parti genel başkanının kendine adaylık öneri etmesi halinde bunu kabul edeceğini söyleyen Kılıçdaroğlu,

“Cumhurbaşkanlığı haysiyetli bir vazife. Beş genel başkanın benim ismimi telaffuz etmesi her şeyden önce benim için haysiyet. Hem de beş genel başkanın bana emniyet duyması demek, bu da benim için oldukça mühim” şeklinde konuştu.

İMAMOĞLU VE YAVAŞ’A KAPILARI KAPATTI Son devrelerde uygulanan anketlerde ‘potansiyel aday’ olarak en mühim İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ile alakalı da konuşan Kılıçdaroğlu, “Onlar vazifelerine devam edecek” dedi. Kılıçdaroğlu, İmamoğlu ve Yavaş’a cumhurbaşkanlığı adaylığı için bir kez daha kapıları kapattı

PARLAMENTER SİSTEME DÖNÜLECEK Mİ? Altı partinin güçlendirilmiş parlamenter sistem ile alakalı hiçbir görüş ayrılığı olmadığını bildiren Kılıçdaroğlu, partiler arasında fay hattı olabilecek rastgele bir hal bulunup bulunmadığı sorusuna “Güçlendirilmiş parlamenter sistemle devletin tekrardan inşasını düşünüyoruz; yani bir manada hukukun tekrardan inşası.

Yasama, yürütme ve yargı arasında bozulan düzenin düzeltilmesi gerekiyor… TCMB’nin bağımsızlığı, BDDK, Kamu İdare Kurumu gibi devlette liyakat düzenini önceleyen belirli kurallar getireceğiz, bu ikinci adım. Üçüncü adım ekonomi. Ekonomi ve sosyal politikalar ile alakalı çalışmalar… Bu mevzularda altı parti kendi iç çalışmalarını yapacak. Partilerin arasında rastgele bir fay hattı görmüyorum, bir uyum var” cevabını verdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.