oyuncak

Dünyaya oyuncak pazarlıyoruz demişti: Bayraktar TB2’nin ihraç edildiği ülke adedi 18 oldu Geçtiğimiz gün Dr. Merdan Yanardağ canlı yayında İHA ve SİHA’lara oyuncak uçak benzetmesi yapmıştı. Merdan Yanardağ’ın bu komedi benzetmesi üstüne sosyal medyadan reaksiyon gecikmemişti.

Gelen habere göre, Bayraktar TB2’nin ihraç edildiği ülke adedi 18 oldu. S’avaşın seyrini dünyada değiştiren, henüz tüm dünyada kendi katagorisinin en iyisi olarak görülen ve ile ilgili her gün makaleler çıkmaya devam eden yerli ve milli Bayraktar TB2’nin 2014’te uçuşunu gerçekleştirmişti.

Bayraktar TB2, 2016’da Roketsan’ın ilerlettiği akıllı mühimmatlarla silahlandırıldı. 2019’da da yalnızca dünyada üç ülkenin yapabildiği 6 tonluk kendi katagorisinin en çağdaşı Bayraktar Akıncı’nın ilk uçuşu gerçekleşti. 6 kilogramdan 6 tona. Bu vakitde yalnızca 3 adet insansız hava aracı yapıldı. İHA’larda yerlilik miktarı rekor seviyede Baykar Teknoloji Lideri Bayraktar, şöyle konuşma yapmıştı;

‘Türkiye, yalnızca bakış açısını ve vizyonunu değiştirerek yüzde 15’lerde olan yerli katkıdan yüzde 70-80’lere yaklaştı. Bizim insansız hava vasıtalarımızda bu, yüzde 93 oran gerçekleşti.

Tüm dizaynları bize ait bir insansız hava aracından konuşuyoruz. Bu, dünyada da rekor sayılabilecek bir yerlilik seviyesidir. Öyle bir devirde yaşıyoruz ki üretimin kendisinin de biraz daha ehemmiyetsiz bulunduğu bir devir… Örneğin bu telefon nerede üretiliyor? Hepsi Çin’de… Peki parayı Çin mi kazanıyor? Çin 100 lira kazanıyorsa başka doğrultu 1.000 lira kazanıyor. Niye yapan kazanamıyor? Çünkü katma sayısal dşayeti pazarlıyor. Fikri hak kimdeyse, kim tasarlismi ise o kazanıyor.’ dedi.

Bayraktar TB2’nin ihraç edildiği ülke adedi 18 oldu Sınıfında dünyanın en fazla ihraç edilen ürünü olan Bayraktar TB2 için iki ülke ile daha dışalım sözleşmesi imzalandı. Böylece Bayraktar TB2’nin ihraç edildiği ülke adedi 18 oldu. Geçtiğimiz gün Dr. Merdan Yanardağ canlı yayında İHA ve SİHA’lara oyuncak uçak benzetmesi yapmıştı. Merdan Yanardağ’ın bu komedi benzetmesi ise sosyal medyada reaksiyon almıştı.

Yerli ve milli filan değil, montaj endüstri Dr. Merdan Yanardağ geçen gün canlı yayında İHA ve SİHA’lara oyuncak uçak benzetmesi yaparak: ‘Selçuk Bayraktar: sayın AKP Genel Başkanının damadı. Onun Türkiye’deki SİHA ve İHA yapan şunlar planör. Oyuncak uçak gibi düşünün yani bir uçak teknolojisi filan değil bu tür ileri teknoloji filan deniliyor ancak yüzde 70’i esasen dışardan gelmiş montajla sağlanıyor her neyse neticede bir endüstri evet. Ama öyle yerli ve milli filan değil, montaj endüstri. Neyse burada imal edilen İHAlar ve SİHAlar Ukrayna’ya satılıyordu.’ açıklamalarında bulunmuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir