yılı belli

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayi Başkanı İsmail Demir, Türkiye’nin SİHA’larda dünyada ilk üçte olduğunu ve harp sahasında ‘Görülmeden görmeniz vurulmadan vurmanız gerekiyor’ dedi.

İsmail Demir’in açıklamaları şöyle:

“TÜRKİYE SİHA’LARDA DÜNYADA İLK 3’TE”

* Türkiye bunların hepsini adım adım tecrübe etti. Görülmeden görmeniz vurulmadan vurmanız gerekiyor. Hassas olarak yapmanız gerekiyor. Optik görmekten öte kendinizi görünmez hale getirmeniz ve hedefiniz sizi görmeden etkisiz hale getirmeniz çok geniş ölçüde teknolojik unsurun sahada olmasını gerektiren bir süreç. Bugün sahada bunları görüyoruz.

* (Diğer ülkeler arasında hangi noktadayız?) Türkiye ilk 10 ülke arasında ancak bazı alanlarda daha önde. İnsansız sistemlerde ilk 3’te diyebiliriz. İnsansız ve otonom sistemlerde etkilenmeden sahada olmanız gerekiyor. Çok derin teknoloji gerekiyor. Bir dizi alt sistemlerdeki kabiliyetlerin olgunlaştırılması. Çeşitli radar teknolojileri… Bunların hepsi bu zincirin bir parçası.

“EN İYİ OLDUĞUMUZ ALAN İHA VE SİHA”

* Çoklu sahalarda havada, karada, denizde de güçlü olmanız gerekiyor. Silah tedarikinde dışa bağımlı olunmaz. Merkezde bunların hepsi yerli ve millilik olgusuna götürüyor. Eğer yapmazsanız sistem bağımlı, başkasının ağzına aklına kaldığınızda son derece sıkıntı yaşarsınız.

* Ukrayna temel teknolojilerde iyi durumdaydı. Ancak bir adım öteye taşımak konusunda Türkiye çok iyi. Belli bir birikim var. Tecrübe ile Türkiye bir adım öteye taşımakta daha iyi. Türkiye’nin en başarılı olduğu İHA, SİHA’dır, iki güdüm teknolojileridir. Üçüncü olarak ise roket teknolojilerinde iyi bir teknolojiye geliyoruz.

“ELİMİZDE YETERLİ SAYIDA MOTOR VAR”

* Bizin doğrudan aldığımız motor bazında Akıncı’nın motorları Ukrayna’dan alınmıştı, vardı. Belli bir sayıda elimizde var. Kendi geliştirdiğimiz motorların da çalışmaları bitti bitecek. Anka’da Bayraktar’daki motorları nasıl kendimiz yapıyorsak, bir adım daha ileri gidebiliyoruz.

* Belli güç parametreleriyle kullanabilecek noktadayız. Bizim istediğimiz seviyeye gelmesi için biraz daha tabii zamana ihtiyaç var.

“JET MOTORLU İHA-SİHALARIMIZ OLACAK”

* Akıncı’ya yerli motorumuzu koyabiliyoruz. Bayraktar TB2 ve şu an TB3’ten bahsediyoruz. Bayraktar ilk çıkan uçanlarla şu andaki uçanlar arasında çok ciddi fark var. Dünyada Uçak gemisine inip kalkan çok çok az model var.

* Güverte uzunluğu ve kabiliyetlerine göre iniş kalkış yapabilecek, çeşitli konularla uçaklar olması gerekiyor. Bu kavram aslında uygun geldi. Yeni bir konsept ve yeni bir kavram tanımlayabilir miyiz, buna yeni bir kavram koyduk. Anadolu Gemimizin orijinal tasarımında 50-100 arası uçak konuşlandırılabilir.

“MİLLİ MUHARİP UÇAĞININ HANGARDAN ÇIKIŞI 2023”

* Milli muharip uçağında parça kesimine başladık. Bir taraftan uçağın çeşitli unsurlarını üretime vermeye başladılar. Bunun üzerine koyduğunuz unsurlar iyi bir safhada. Bu projede 4 bini aşkın kişi bu uçağın geliştirilmesinde çalışıyor.

* Hangardan çıkış gelecek yıl… 2023’te, 2025 ilk uçuşumuz olacak. İç filo ise 2029’da gerçekleştirilecek. Filoya katılması demek şu tüm testleri geçmiş, hareket alanında kafası rahat bir şekilde tüm operasyonları test etmiş anlamına gelir.

* Milli muharip uçağında motor temini konusunda yol haritamız var. Şu anda kullandığımız F16 motorlarımızla başlıyoruz. Nihai olarak hedeflediğimiz performansın bir tık altında kalacağız. Alternatif motor kaynağımızı söylemek istemiyorum.

Diğer konu bir taraftan yeni tasarım çalışmalarımız devam ediyor. Belli endişelerimizi giderdik, yerli motor yapmak üzere çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Rolls-Royce’tan ortak motor için iyi bir noktaya gelindi. Kabul edilir noktadayız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.