Türkiye başardı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ankara’da gündemdeki gelişmelerle ilgili açıklamalar yaptı. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Rus ve Ukraynalı mevkidaşlarıyla 10 Mart’ta Antalya Diplomasi Forumu’nda üçlü formatta görüşeceklerini açıkladı.

10 Mart’ta bir araya gelecekler

Saldırıdan önce, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ve kendisinin, Rus ve Ukraynalı muhataplarıyla özellikle onları bir araya getirmek için çok çaba sarf ettiklerini dile getiren Çavuşoğlu, şunları kaydetti: “Saldırının başlamasından bu yana Sayın Cumhurbaşkanımız muhataplarıyla 19 telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Ben de yaklaşık 40 görüşme gerçekleştirdim. Bu süre zarfında Ukrayna Dışişleri Bakanı (Dmitro) Kuleba ile 6, Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’la 4 kez görüştüm. Mesaj yoluyla haberleşmemiz buna dahil değil.”

Bakan Çavuşoğlu, bu görüşmeler neticesinde Rus ve Ukraynalı mevkidaşlarıyla 10 Mart’ta Antalya’da üçlü formatta görüşeceklerini belirterek, çatışmaların bir an önce durması ve kalıcı barış için iyi niyetle çaba göstermeyi sürdüreceklerini söyledi.

Çavuşoğlu, Türk vatandaşlarının Ukrayna’dan tahliye edilmesi sürecinde ve ülkede ortaya çıkan insani duruma müdahaleye destek verilmesinde emeği olan tüm kurum ve kuruluşlara da teşekkür etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir