yağ kararı

Ticaret Bakanlığı, et ve ayçiçek yağı ihracatında mühim bir farklılığa gitti. Karar Resmi Gazete’de yayımlandı. Ticaret Bakanlığı, birtakım tarım ürünlerinin ihracatına dair tebliğde farklılık yaptı.Bakanlığın “Bazı Tarım Ürünlerinin İhracatına İlişkin Tebliğ’de Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliği” Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Tebliğle, aralarında hayvansal et ile ayçiçek yağı ve ikamelerinin de var olduğu birtakım tarım ve hayvancılık ürünlerinin ihracatında Tarım ve Orman Bakanlığınca gerektiğinde dönemsel düzenlemeler uygulanabilecek ürünlerin kapsamı genişletildi.

Söz hususu ürünler, büyükbaş hayvanların eti, koyun ve keçi etleri, sakatatlar, birtakım kümes hayvanlarının etleri ve yenilen sakatatı, tereyağı, tavuk yumurtaları, patates, domates, kuru soğan, kuru sarımsak, hıyarlar ve kornişonlar, fasulye, patlıcan, sivri biber, zeytinler, bezelye, adi fasulye, kırmızı mercimek, portakal, mandarin, limon, karpuzlar, elma, pirinç, buğday unu, mısır unu, buğday irmiği, mısır irmiği, aşurelik buğday, bulgur ve karma yem olarak belirlendi.

Rusya-Ukrayna harbinin etkisiyle ayçiçek tedarikinde yaşanabilecek problemlerin da etkisiyle zeytinyağı ve fraksiyonları, rep, kolza ve hardal yağı ve bunların fraksiyonları, soya yağı ve fraksiyonları, ayçiçeği tohumu, aspir, pamuk tohumu yağları ve bunların fraksiyonları, mısır yağı ve fraksiyonları, margarin ve tereyağı planlama kapsamına alındı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir