çok konuşulacak

CHP’li Sezgin Tanrıkulu ile ilgili çok konuşulacak iddia: Tartıştığı görevliyi işten attırdı İstanbul’da geçtiğimiz ayın 17’si, saat 16.15 sıralarında ortaya gelen olayda 4. Levent Metro İstasyonunda emniyet görevlisi olarak çalışan … İstanbul’da geçtiğimiz ayın 17’si, saat 16.15 sıralarında ortaya gelen olayda 4. Levent Metro İstasyonunda emniyet görevlisi olarak çalışan Hakan Karakuş, yanına gelen bir şahıs ile münakaşa yaşadı.

İddiaya göre, bu şahıs, “Ben milletvekiliyim, benimle neden ilgilenmiyorsun? Sen gününü göreceksin” diyerek Karakuş’un yanından ayrıldı. Emniyet görevlisi Hakan Karakuş yaşadığı hadisenin şokunu şimdilik üzerinden atamamışken 20 dakika sonra amirinden gelen telefonla ikinci şoku yaşadı.

TARTIŞMA YÜZÜNDEN SAVUNMASI İSTENDİ Karakuş, kendisiyle tartışan bireyin CHP (Cumhuriyet Halk Partisi) Milletvekili Sezgin Tanrıkulu bulunduğunu ve münakaşa sebebiyle savunmasının istendiğini öğrendi. Savunmasını veren Karakuş, olaydan 4 gün sonra, “milletvekili ile tartıştığı, yöneticilerine haber vermediği, vazifiyeti kötüye kullandığı, emniyet noktasını zafiyete uğrattığı” gibi gerekçelerle disiplin kurulu kararı sonucunda işten atıldı. Kararı yanlış bulan Hakan Karakuş, Sezgin Tanrıkulu ile ilgili suç duyurusunda bulunup, “İşe İade Davası” açarak sürecin takipçisi olacağını belirtti.

“SEN NE KADAR TERBİYESİZ BİR ADAMSIN” CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu ile arasında geçtiğimiz konuşmanın sonrası işten çıkarıldığını dile getiren Hakan Karakuş, milletvekilinin kendisiyle son derece kaba bir üslupla konuştuğunu belirterek, “4. Levent İstasyonu Kuzey alanında vazifemin başındayken, yanımdaki diğer bir şahsa adres sordu. Birey adresi bilmeyince bana yönlendirdiler. Ben de gözüm sağ doğrultuda emniyet noktasını denetim eder iken şahsa adresini tanım ettim. Ardından bana yönelerek yine adres sordu.

Ben de yine aynı şekilde sol arka doğrultudan çıkması gerekliliğini söyledim. Daha sonra geri gitti, üç adım sonra geldiği zaman omzuma sert bir şekilde vurarak, ‘Benimle neden ilgilenmiyorsun?’ dedi. Ben de ona, ‘Buyurun, bir şey mi soracaksınız? Adres sordunuz, ben de tanım ettim’ dedim. O da bana, ‘Ben milletvekiliyim, benimle ilgileneceksin’ deyince, ‘Tamam, bir şey daha mı soracaksınız? Ne yapabilirim’ dedim. Bunun üzerine, ‘Sen ne kadar terbiyesiz bir adamsın yahu?’ dedi Sonra, ‘Milletvekili bulunduğunuzu söylüyorsunuz, kimliğinizi ibraz edebilir misiniz’ dedim. O da ‘Sen kimsin ulan, ben sana kimlik göstereceğim’ deyince ben daha bir şaşırdım” ifadelerini kullandı.

“BEN AK PARTİ’NİN GÜVENLİĞİ DEĞİLİM” Tartışma büyüyünce polis çağırmayı düşündüğünü dile getiren Karakuş, “Bunun üzerine, ‘Kimi çağırırsan çağır, sen neyin peşindesin? Sen AK Parti’nin güvenliği misin?’ gibilerinden söylemde bulununca, ‘Ben AK Partinin güvenliği değilim. Ben burada işimi gerçekleştirmeyle hükümlüyüm. Burada, şahıslara, unvanlara ve makamlara hizmet etmiyorum. Emniyet görevlisiyim ve herkese aynı şekilde hizmet veriyorum. Ahmet Amca da olur, Ayşe Teyze de, ben herkese eşitim’ dedim” diye konuştu.

“MİLLETVEKİLİ OLDUĞUNU BİLMİYORDUM” Kendisiyle tartışan bireyin Sezgin Tanrıkulu bulunduğunu, emniyet şeflerinden öğrendiğini dile getiren Karakuş, “Ben o ana kadar, gelen bireyin CHP’li Sezgin Tanrıkulu bulunduğunu bilmiyordum. Ağzında maskesi, gözünde renkli kararan bir gözlük vardı ve tanımleyici bir şeyi yoktu. Daha öncesinde konuşmadığım için ses tonundan da çıkartamazdım. Emniyet şeflerim tarafından arandım ve, ‘Sen kimle tartıştın biliyor musun, farkında mısın?’ dediler. Ben de kimle tartıştığımı sordum. Çok da büyütülecek bir şey bulunduğunu düşünmüyordum ki şeflerime haber vermek için 2-3 kere aradım fakat ulaşamadım. Çünkü tren içerisindelerdi. Ardından ulaşıp hadiseyi anlattığımda, ‘Tamam, hallederiz, bakarız’ denildi. Bana, ‘Sen kimle tartıştın, seni mahvedecekler, haberin olsun’ dediklerinde ben, ‘Rızık Allah’tandır. Ben hiçbir şekilde bir terbiyesizlik yapmadım. Ben vazifemi yaptım’ dedim” ifadelerini kullandı.

“TEK KAZANCIM BUYDU, ELİMDEN ALDILAR” Ardından kendine ulaşan tutanakta, milletvekili ile tartıştığı, yöneticilerine haber vermediği, vazifeyi kötüye kullandığı, emniyet noktasını zafiyete uğrattığı tarafında bir sürü suçlamalar yaklaştığını dile getiren Karakuş, “Ben disiplin kuruluna gittiğimde bana, ‘Konu nedir? Anlat’ dediklerinde, ben de “Sizin haberiniz var mı? Ben buraya neden geldim?” diye sordum. Emniyet kamerası kayıtları bile izlenmemişti. Sanki milletvekilimiz kimlik ibrazı yaptı, ben ibraz etmesine karşın CHP’li olmasından ötürü bu tür bir şey yaptığımı ima etmeye çalıştılar. Ama öyle bir şey yok, ben herkese nötrüm. Ben, aileme, anneme, babama ve kız kardeşime bakmakla yükümlüyüm. Tek kazancım burası ve onların yaşamını bununla idame ettiriyorum. Maalesef bunu da elimden aldılar” şeklinde konuştu.

“BU ŞARTLAR ALTINDA SİZİNLE ÇALIŞAMAYIZ DENDİ” Milletvekili ile tartıştığı gerekçe gösterilerek işinden edilen Hakan Karakuş, bu yüzden diğer bir yerde de iş bulamadığını söyleyerek, “Milletvekiline suç duyurusunda bulunuldu. Bu hafta avukatlarımla beraber vakitci başlatıyoruz. İşe geri dönüş iade mahkemesini de açtım. Ben şu an milletvekili ile münakaşa adı altında çıkarıldım, işsizlik maaşı alamıyorum. Verilen vazifeyi yerine getirmemek, ahlaksızlık gibi bir suçtan çıkarılmışım. Bir iş görüşmesine gittiğimde, sigorta kaydıma bakıldığında, “Kusura bakmayın, bu şartlar altında sizinle çalışamayız” gibi bir şey söyleniyor. Ekmekle oynamak bu kadar basit mı?” ifadelerini kullandı.

TARTIŞMA ANLARI GÜVENLİK KAMERASINA YANSIDI Öte yandan, emniyet kameralarına yansıyan görüntülerde, Sezgin Tanrıkulu bulunduğu iddia edilen bireyin önce büfeye sonrası emniyet görevlisinin yanına geldiği, bir şeyler sorduğu görüldü. Görüntülerin devamında, aynı bireyin emniyet görevlisinin omzuna dokunduğu, aralarında bir vakit daha konuşma geçtiği, daha sonra bu bireyin metroya yönelip oradan ayrılırken, emniyet görevlisini işaret ederek elini, kolunu salladığı anlar saniye saniye kaydedildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.