Türkiye teklifi

Son dakika! Rusya-Ukrayna harbinin gidişatını etkileyecek Antalya’daki tarihi zirve sona erdi.Toplantıdan sonra canlı yayında açıklamalar yapan Ukrayna Dışişleri Bakanı Kuleba, “Ben buraya insani bir amaçla geldim.

Ateşkes konusunda ilerleme gösteremedik” dedi.

Ukrayna Dışişleri Bakanı Kuleba, Rus Dışişleri Bakanı Lavrov ve Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Antalya’da gerçekleştirdiği üçlü zirvenin ardından açıklamalarda bulundu. Amaçlarının diplomatik bir çözüm geliştirmek olduğunu belirten Kuleba, “Rusya ve Ukrayna Dışişleri ilk defa bir araya gelmiş oldu. Bu görüşme hem kolaydı hem de zordu. Amacım en azından diplomatik bir çözüm bulabilmekti. İnsani trajediye yönelik olarak.

En trajik durum şu an bu insanların saldırı altında almaları nedeniyle yaşanıyor. Kentler sürekli bombardıman altında. Ben buraya insani bir amaçla geldim.

Amacım bir karar almak ve insani koridorun oluşmasını sağlamak. Mariupol kentinde sivillerin çıkmasını talep ediyoruz” dedi.

“ATEŞKES KONUSUNDA BAŞARILI OLAMADIK”

Ateşkes konusunda anlaşmaya varılamadığını aktaran Kuleba, “24 saatlik bir ateşkes konusunu ele aldık.

Ateşkes istedik. Herhangi bir ilerleme kaydetmedik bu konuda.

Öyle gözüküyor ki bu konunun Rus tarafından netleştirilmesi için diğer karar alıcıların devreye girmesi gerek.

Ben yine bu formatta görüşme için hazır olacağım, eğer bir ilerleme kaydedebilirsek. Ben iki dışişleri bakanı bir araya gelince, tanımı gereği barış ve güvenlik konularını ele almaları gerekiyor. Ben bu bağlamda görüşmelere devam etmeye hazırım.

Amacım Ukraynalı sivillerin acı çekmesini engelleyebilmek ve topraklarımızı Rus işgal güçlerinden arındırabilmek” dedi.

Kuleba ayrıca şunları ifade etti:

“Şu an savaşı durduramayız çünkü Ukrayna bu saldırıyı yapamadı. Şu an sadece savunmadayız.24 saatlik ateşkes istedik ancak bir ilerleme kaydedemedik. Bu formatta yeniden buluşmaya hazırız. Hem kolay hem zor bir görüşmeydi. Kolaydı çünkü Lavrov klasik düşüncesini yineledi. Zordu çünkü ben elimden geleni yaptım. Özellikle insani trajedinin bitmesi için.”

AVRUPA, UKRAYNA’DA YOK EDİCİ S’İLAHLAR TEŞVİK EDİYOR”

Başkumandanımız her şeyin plana göre devam ettiğini söylüyor. Ukrayna’nın silah alımını tehlikeli görüyoruz. Avrupa, Ukrayna’da odlurucu s’lahları teşvik ediyor. Ölümcül silahların Ukrayna’ya girmesini teşvik ediyor. Teröristler bunları sivil havacılık için tehdit oluşturmak için bunları kullanıyor. Roketatarlar bunların eline geçecek. Avrupalı meslektaşlarımıza soruyoruz: Siz burada ortaya çıkan politikayı nasıl engelleyeceksiniz? Rusya’ya yönelik tehdidi nasıl önleyeceksiniz?

“DİĞER ÜLKELERE SALDIRMAYACAĞIZ”

Diğer ülkelere saldırmayacağız. Ukrayna’ya da saldırmadık. Defalarca izah ettik. Burada Rusya Federasyonu’nun güvenliğine tehdit oluşturmaktadır. Uzun yıllardır açıkladı, kimse bizi dinlemedi. Pentagon biyolojik laboratuvarda yapıyor. Bunlar ilerde biyolojik silah imalatı için kullanılabilir. Bunları reddettiler. ABD, bunları derin biz gizlilik içinde gerçekleştirdi. Ukrayna’ya silah gönderebnlerin bilmesi lazım ki bunlar eylemlerinden sorumludurlar. Kiralık savaşçıları teşvik edenler bundan sorumlu olacaklar. Aşırı radikaller var.

Kamuoyunun ne tür manipülasyonlara konu olduğunu kendiniz açıklayın. Medyada da bir takım yayınlar gördüm, duygusal görüşler ifade ediliyor.Her durumda objektif haberler veren tarafla kimse ilgilenmiyor.

Devlet başkanımız da hükümetimiz de aslında bu konular üzerinde çalışıyor. Ukrayna’nın Rus aleyhtarı devlete çevrilmesi konusunda kimler ne diyor acaba?

Ukrayna, Rusya karşıtı haline dönüştürülüyor yıllardır. Batı 2000’lerin başından beri Ukrayna’nın ya Batı’yı ya da Rusya’yı seçmesini istedi. Ukrayna halkıan nasıl değerler dikte ediliyor bunu konuşmamız lazım. Ukrayna, yine de deneyin parçası oldu, Batı yanlısı bir araç haline getirilmeye çalışıldı. Günün sonunda NATO, Ukrayna’nın itifaka katılacağını ifade ettiğinde, füzeler gönderildiğinde şimdi şunları öğrendik. Biyosilah tesisleri de çalışır haldeymiş, Ukrayna ordusu ve kamuoyuna bildirilmeden üstelik. ‘Lütfen güvenlik prensiplerine riayet edin’ dedik. ‘Bunları konuşabiliriz’ dediler ama NATO konusunda taviz vermeyeceklerini ifade ettiler. Biz neden kendi güvenlik çıkarlarımızı NATO’ya göre belirleyelim. Biz eylemlerimizi meşrulaştırmakla ilgilenmiyoruz. Biz Ukrayna’nın askerileştirilmesini istemiyoruz. Ukrayna’ya gerekli sistemleri koruyarak bizim topraklarımızın hedef alınması mümkün.

Burada Nazi taburları görmek istemiyoruz.

Bu askerler eğitim görürken terör saldırıları için de eğitim alıyorlar. Tarafsız bir Ukrayna istiyoruz. Zelenski’nin yaklaşımından şunu anlıyoruz bu yaklaşımı anlamaya başlıyorlar. Ekonomik yaptırımlar konusunda biz bunları da aşarız. Bu krizi de aşacağız. Ve akıl sağlığımızı temizleyeceğiz, sağlıklı bir vicdanla aşacağız. Batı dayanılabilir bir ortak değil. Elimizden gelen herşeyi yapacağız ki Batı’ya bağlı kalmayalım.

“LAVROV TAAHHÜT VERMEDİ”

Ukrayna Dışişleri Bakanı Kuleba, toplantının ardından açıklama yapıyor:

En azından diplomatik bir çözüm bulmaya çalıştım. Bildiğiniz gibi havadan bombalamalar gerçekleşiyor. Ben buraya insanı bir amaçla geldim.

Tahliyeler konusunda Lavrov taahhüt vermedi.

Çabalarımızı sürdürmeye karar verdik. Amacımız çözüm sağlayabilmek.

Ben yine bu formatta görüşme için hazır olacağım, eğer bir ilerleme kaydedebilirsek.

“SAVAŞI DURDURAMIYORUZ”

Biz savaşı durduramıyoruz. Bize saldıran ülke ve devlet bunu istemiyorsa savaşı durduramayacağız.

“ATEŞKESTE İLERLEME YOK”

İki Dışişleri Bakanı bir araya gelince tanım gereği barış, güvenlik konularını ele almaları gerekiyor.

24 saatlik ateşkes konusunda anlaşmamız için çaba gösterildi. Ateşkes konusunda ilerleme gösteremedik. Lavrov’un talepleri teslimiyet listesi gibi.

“LAVROV SADECE DİNLEMEYE GELMİŞ”

Ben burada (Antalya’da) bir Dışişleri Bakanı olarak, karar alabilme yetkisinde biri olarak çözüm bulma amacıyla geldim.

Ama kendisi (Lavrov) sadece dinleme amacıyla geldi.

LAVROV’DAN TÜRKİYE VURGUSU

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov’un açıklamaları ise şöyle:

Bu görüşme Türk tarafının teklifiyle yapıldı. Özellikle Türkiye Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan’ın da Rusya Devlet Başkanı Putin’in de yaptığı telefon görüşmesinde bu karar alınmıştı. Biz her türlü temastan yanayız. Bugünkü Ukrayna krizinin temelinde yatan sorunların çözümü için her türlü çabayı destekleriz.

“MÜZAKERELERİN EYRİNİ ALACAK HİÇBİR ŞEY YOK”

Aslında bu temaslar sonucunda bir katma değer elde etmek gerekir. U

kraynalı meslektaşlarımız tarafından herhangi bir şekilde gerçek müzakere yolunun yanlış yere sapması için kullanılmamasını istiyoruz. Bugünkü görüşmemizde şu anlaşıldı: Müzakerelerin yerini alacak hiçbir şey yoktur.

“İNSANİ KORİDOR ÖNERİMİZİ TEKRARLADIK”

Biz aynı zamanda Rusya tarafının günlük olarak insani koridor açılması konusundaki önerisini tekrarladık. Bu önerimiz hala geçerli.

Tüm tarafların, AB’nin görüşlerinin de ele alınarak Ukrayna krizinin çözüme kavuşturulmasını istiyoruz.Ukrayna’ya silah temin edenler bunun tehlikesini anlamalı.

Ukrayna’ya silah gönderenler eylemlerinden sorumludurlar. Kiralık savaşçıları da teşvik edenler bundan sorumlu olacaktır.Biz Ukrayna’nın tarafsız bir ülke olmasını istiyoruz. NATO’nun genişlemesine karşı çıkmıyoruz.Ukrayna’nın da güvenliğini istiyoruz ama Rusya’nın güvenliğinin sağlanmasını istiyoruz.

Elbette halkımız zorluklarla karşı karşıya kalıyor. Ama bu süreçten sağlıklı şekilde çıkmayı umuyoruz.Herkesin bilinçli bir şekilde bu krizden çıkmasını diliyoruz.

Batı’nın samimi olduğunu elbette biliyoruz ama hiçbir zaman güvenlik çıkarlarının ayaklar altına alınmasını istemiyoruz.Batı’ya bir daha asla bağımlı olmamayı deneyeceğiz.

PUTİN VE ZELENSKİY GÖRÜŞECEK Mİ?

Herkes biliyor, Putin temaslardan kaçınmamıştır. Bu temasların laf olsun diye yapılmasını istemiyoruz. Sayın Kuleba’yla görüştük.

Katma değer olacaksa görüşürüz.

Ukrayna yönetimi son yıllarda görüşme adına görüşme yapılsın, laf olsun diye görüşmek istiyor. Somut bir mutabakata ulaşmak için değil.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir